Bolečine v križu

Bolečine v križu

Bolečine v križu so najpogostejša oblika bolečin, saj se z njo sooči kar 80% prebivalstva.
Običajno jo povzroči blažja poškodba vezi in mišic v križu zaradi nerodnega giba, kot je na primer zasuk, zaradi pretiranega obremenjevanja ledvenega dela hrbtenice, kot je denimo okopavanje vrta, ali zaradi starostnih sprememb, kot je spondiloza. Križ je zelo občutljiv za tovrstne spremembe, saj nosi in podpira večji del teže telesa.
Bolečina se iz križa lahko širi v zadnjico in po zadnji strani stegen do podplatov. Traja večinoma od nekaj dni do enega tedna.
Pomembno je vedeti, da bolečina v križu v glavnem ni znak bolezni in ne predstavlja nevarnosti za zdravje. Pri 90 % ljudi mine v 2 do 3 tednih. Navadno jo lahko obvladamo sami brez zdravniške pomoči.
Samo pri močni bolečini je priporočen krajši počitek v postelji, ki pa naj ne bo daljši od 2 dni. Pri enostavni bolečini se ležanje ne svetuje in le to ni del zdravljenja. Ostanite čim bolj aktivni in nadaljujte svoje redne dnevne aktivnosti. Poskušajte nadaljevati tudi z delom na svojem delovnem mestu. Telesno aktivnost postopoma povečujte. Čim bolj zgodnja telesna aktivnost namreč izboljša srčno-žilno kondicijo, zboljša prehranitev medvretenčne ploščice in hrustanca in zboljša moč kosti in mišic.

Pri bolečinah v križu ...

Zaradi globinskega učinka uporabljamo Smrekovo mazilo. Smrekovo mazilo s svojimi učinkovinami lajša bolečine, izboljšuje gibljivost hkrati pa zmanjšuje vnetje. Smrekovo mazilo je potrebno dobro vtreti (masaža), tam kjer čutite bolečino. Več na www.smrekovo-mazilo.com

Modrice


Modrice

Kot posledica udarca se na naši koži pojavijo temne lise, ki jih imenujemo tudi modrice ali podpludbe. Res pa je, da nismo vsi ljudje enako občutljivi – na nekomu bo namreč že zelo slab udarec pustil močno sled. Povečana občutljivost na udarce je posledica povečane občutljivosti kapilar, te pa so bolj občutljive zaradi zdravstvenih razlogov
Na mesto udarca, kjer pričakujete modrico, dajte ledeni obkladek. Led bo zožal žile in istočasno ublažil nastajanje modrice. Kocke ledu ali ledeno vodo v vrečki zavijte v krpo in na mestu udarca držite 15 minut. Postopek ponovite na vsako uro.

Športniki:

Ob zastavljeni redni in zmerni telesni aktivnosti najbolje preprečujemo zaplete med telesno vadbo z dobro treniranostjo, ogrevanjem pred naporom ter ohlajanjem po njem. Zapomnite si, da je preprečevanje poškodb vedno boljše kot zdravljenje! Pravilno ogrevanje in raztezanje pred vadbo ter poslušanje svojega telesa, je najboljša preventiva poškodb.

Starejši:

Da bi ne prihajalo do nepotrebnih poškodb, je na mestu tudi priporočilo in opozorilo, ki naj velja za vse: vedno, še zlasti pa na poledenelih površinah, velja previdna hoja, v kvalitetni obutvi z reliefnim podplatom in ojačanim delom v gležnju, ni se potrebno braniti uporabe pohodnih palic. Star pregovor »Tudi počasi se daleč pride« je vedno na mestu.

V določenih primerih so modrice lahko znak resnejšega zdravstvenega stanja. Zdravniško pomoč morate poiskati v naslednjih primerih.

  • Če se vam modrica pojavi nenadoma in zlahka.
  • Če se modrica širi brez vzroka.
  • Če se modrica pojavi okrog popka, kar je lahko znak akutnega vnetja trebušne slinavke.