Kaj je seboroični dermatitis?


Kaj je seboroični dermatitis?


Pogosta kožna sprememba, ki je ni težavno zdraviti

Gre za rdeče, luskaste, srbeče kožne spremembe na različnih delih telesa. Najpogosteje se pojavi na lasišču, ob straneh nosu, ob obrveh, na vekah, na koži za ušesi in sredi prsnega koša. Lahko pa zajame tudi druge predele, npr. popek in kožne gube pod pazduhami, pod dojkami v dimljah in na zadnjici. To so predeli kjer je največ žlez lojnic.

So prhljaj, diseboreja in seboroični dermatitis eno in isto?

Prhljaj je luščenje lasišča brez pordelosti. O seboreji govorimo, kadar je koža (zlasti na lasišču in obrazu) mastna, vendar ni pordela in se ne lušči. Pri bolnikih s seborejo se lahko pozneje pojavi seboroični dermatitis, pri katerem pa sta prisotna tako pordelost kot luščenje.

Kdo dobi seboroični dermatitis?

Najpogosteje  je v treh starostnih skupinah: pri dojenčkih (imenujemo ga »temenice«), v srednjih letih in pri starejših. Temenice ponavadi brez zdravljenja izginejo do starosti od 8 do 12 mesecev. Morda je izboljšanje posledica postopnega izginjanja hormonov, ki iz materinega telesa pridejo v otrokovo še pred rojstvom. Pri nekaterih dojenčkih se seboroični dermatitis pojavi le pod plenicami, kjer ga lahko zamenjamo za druge oblike pleničnega izpuščaja. Če se seboroični dermatitis pojavi v drugih starostnih obdobjih, pogosto kar pride in tako tudi mine. Seboroični dermatitis je pogost tudi pri osebah z mastno kožo ali lasmi. Pojavi se lahko pri ljudeh z aknami ali luskavico (psoriazo). V njegov nastanek so morda vpleteni glivicam podobni mikroorganizmi.

Ga je mogoče preprečiti?

Seboroičnega dermatitisa ni mogoče niti preprečiti niti ozdraviti, možno pa ga je učinkovito zdraviti.

LEPA IN ZDRAVA KOŽA?

Za lepo in zdravo kožo je še posebej priporočljivo sadje in zelenjava bogata z vitaminom C. Ta namreč vsebuje antioksidante, ki zmanjšujejo število prostih radikalov. Sicer pa je za zdravo in lepo kožo pomembno še, da spijete vsaj dva litra in pol vode na dan. Tako iz telesa odstranjujete strupe in pomagate telesu pri regeneraciji organizma na celični ravni.
Pripravki iz smrekove smole se že vrsto let uporabljajo v tradicionalni ljudski medicini za zdravljenje najrazličnejših kožnih poškodb (ran), vnetij in bolečin v mišicah ter sklepih. Znanstveno je dokazano, da smrekovo mazilo deluje antibakterijsko. Številne znanstvene raziskave, ki so bile narejene na Finskem so dokazale da ima smrekovo mazilo številne zdravilne učinke, predvsem deluje protivnetno, antibakterijsko in spodbuja regeneracijo celic.
O smrekovi smoli in njenih zdravilnih učinkovinah na mišice ter kožnih boleznih je pisal tudi znani Slovenski zeliščar pater Simon Ašič.