KUHAJMO ZDRAVO

Organizirajmo se za kuhanje

Kuhamo lahko na različne načine in pod različni pogji (npr. improviziranem ognju). Današnji so v uporabi funkcionalno opremljene kuhinje, v kateri ne manjkajo različni priopmočki za kvalitetno in zdravo pripravo jedi. Naj naštejemo nekaj pripomočkov: kozice, pekači, lesene kuhalnice, zajemalke, tehtnica, mlinček za začimbe, deska za rezanje, posoda na pritisk in paro, valjari, cedilo za testenine, centrifuga, mešalnik, strgalo z različnimi funkcijami, strojček za delanje testenin, cedila, modelčki za piškote. Pripomočki, ki jih uporabljamo v kuhinji morajo biti vedno čisti, kar pripomore, da je hrana kvalitetno pripravljena.

LEPOTA GIBANJA

Hoja

Vsi ljudje hodimo po opravkih, an izlete in sprehode. Večina nas hodi na krajše ali daljše sprehode na bližnje igrišče in sredogorje, mnogi tudi v visokogorje, le redki pa se ukvarjajo s športnim tekmovanjem v hitri hoji. Če je količina in intenzivnost primerna, lahko s hojo vplivamo na oblikovanje skladno razvite postave, na mišice in sklepe, na srčno-žilni in dihalni sistem. Hoja je odlična in vsem dostopna preventiva proti pomanjkanju gibanja (hipokineziji), sklerozi, osteoporozi, depresiji, živčnosti in stresu.

ZDRAVJE

Kadilci pozor!

Ali ste vedeli, da ena sama cigareta uniči kar 120 miligramov vitamina C? Kadilci imajo v primerjavi z nekadilci v plazmi izrazito manjšo koncentracijo vitamina C in folatov, zato morate kadilci izbiri prehranskih dopolnil nameniti posebno pozornost. Ker v telo vnašate ogromne količine prostih radikalov (ena inhalacija pomeni 1.014 dodatnih prostih radikalov), poskrbite za dodaten vnos antioksidantov (vitamini C,E in A, koencim Q10, bioflavonoidi , alfalipoična kislina,melatonin), aminokislin (cistin,cistein in glutation) ter nekaterih elementov v sledovih (selen, cink, mangan in baker). Izogibati se morate pretiranemu vnosu betakarotena, saj poveča nevarnost za nastanek pljučnega raka.
Vir: Lekarna Ljubljana, Pomagajte naravi

NEGA TELESA

Tipi celulita

1. V prvi fazi je celulit neopazen, zato mu ne posvečamo posebne pozornosti. Viden je le, če kožo stisnete.
2. V drugi fazi je celulit malo viden, krvni in limfni pretok nista enakomerno razporejena, odpadne snovi pa se kopičijo v podkožju.
3. V tretji fazi je celulit že zelo viden, koža je močno spremenjena, krvni pretok pa je vse slabši. Elastičnih vlaken je vse manj. Pomarančna koža je vidna, ko stojite.
4. V četrti fazi je koža navzven močno spremenjena. Pomarančna koža se pojavi spontano, ko stojite ali ležite. Lahko se pojavi boleče vnetje veznega tkiva. Mehko tkivo se spremeni v čvrsto gmoto, ki jo je še težje odpraviti.
Vir: Priročnik za boj proti celulitu, Lekarna Ljubljana

GUBE

Gube

Že v starosti 30 do 40 let se koža zgornjih vek zaradi nenehnega gibanja poveša, na zunanjem kotu oči pa se pojavljajo prve gube povzročene z mimiko.
Prve prave gube se pojavljajo pod očmi kot posledica gravitacije, s časom pa postajajo vse globlje. Pogojene so z notranjimi (genetskimi) in zunanjimi vplivi staranja (pretirano izpostavljanje soncu, prosti radikali, suhost zraka, ostri klimatski pogoji ...). Kolagenska vlakna, ki nudijo čvrstost in podporo koži, postanejo manj napeta in začnejo se pojavljati gube. Kolagen tipa III, ki je odgovoren za hidratacijo in čvrstost, se v veliki meri redči. Vezivno tkivo torej s staranjem izgublja volumen in gostoto in tako se gube poglabljajo.
Vir: Mediforma

KUHAJMO ZDRAVO


Priporočila za zdravo prehranjevanje


1. V jedi uživajte in jejte redno. Izbirajte pestro hrano, ki naj vsebuje več živil rastlinskega kot živalskega izvora.
2. Izbirajte živila iz polnovrednih žit in žitnih izdelkov.
3. Večkrat dnevno jejte različno zelenjavo in sadje.
4. Izbirajte lokalno pridelano in svežo zelenjavo ter sadje.
5. Nadzorujte količine zaužite maščobe in nadomestite večino nasičenih maščob (živalskih maščob) z nenasičenimi rastlinskimi olji.
6. Nadomestite mastno meso in mastne mesne izdelke s stročnicami, ribami, perutnino ali pustim mesom.
7. Dnevno uživajte priporočene količine manj masnega mleka in manj masnih mlečnih izdelkov.
8. Jejte manj slano hrano.
9. Omejite uživanje sladkorja in sladkih živil.
10. Zaužijte dovolj tekočine.
11. Omejite uživanje alkohola.
12. Hrano pripravljajte zdravo in higiensko.

Dejstva o rasti

Dejstva o rasti

  • rast-dejstvaSorazmerja našega telesa se spreminjajo, ko rastemo. Otrokova glavica predstavlja okrog četrtino človekove telesne dolžine, glava pri odraslem pa le še osmino.
  • Deklice v zgodnjih obdobjih rasti rastejo hitreje kot dečki. Deklica zraste v sedmih letih in pol do treh četrtin svoje končne odrasle višine; deček doseže to višino pri devetih letih.
  • Človek je zjutraj približno 1 cm višji kot zvečer. Hrustančne blazinice v hrbtenici se namreč čez dan postopoma vse bolj sesedajo.
Več na:

Savnanje, sprostitev duše in telesa…

Savnanje, sprostitev duše in telesa…

savna-savnanjeLjudje smo si različni, zato so različne tudi savne. Osnovno pravilo, ki se ga morate držati je: užitek, sprostitev in potenje.
Poznamo:

Rimska savna ali caldarium

Temperatura zraka: 40 – 42°C, zračna vlaga: 30 – 50%
Zaradi nižje temperature je lahko prijeten uvod v savnanje; učinkovita je za boljšo prekrvavitev kože, pomaga pri mišični napetosti in stresu; priporočilo: 20 minut, med posameznimi obiski počitek.

Parna savna

Temperatura zraka: 45 – 50°C, zračna vlaga: 90 – 100%
Revitalizira, vlaži in čisti dihalne poti, odpira kožne pore, omogoča prečiščevanje telesa in pospešuje prekrvavitev; inhalirajte fino vodno paro, ki deluje blažilno pri prehladu, kašlju in hripavosti; vlažna toplota je idealna za kožo in sproščanje mišic.
Več na:

Kaj je kašelj?

Kaj je kašelj?

kaseljKašelj je normalen refleksni obrambni mehanizem dihal. Čisti namreč dihalne poti sluzi in tujkov, ki zaidejo vanje. Fiziološki namen kašlja je torej ohranitev prehodnosti dihalnih poti in s tem normalnega dihanja.
Kašelj nastane zaradi draženja sluznice dihal. Dražljaj se po posebnih živčnih poteh prenaša do središča za kašelj v možganskem deblu. Od tod pride ukaz za močno skrčenje mišičja, ki sproži hiter izdih, kar omogoči hitro odstranitev tujkov in sluzi iz dihalnih poti. Kašelj je lahko tudi znak, ki spremlja različne bolezni, kot sta na primer gripa in prehlad, pa tudi hujše bolezni, kot so astma, bronhitis, pljučnica, pljučni edem, tuberkuloza.
Vir: Utrip, Maja Batagelj
Več na:

Kaj je aktivno življenje?

Kaj je aktivno življenje?

aktivno-zivljenjeAktivno življenje ni nič zapletenega in prav nič revolucionarnega, je le preprosta ideja, kako živeti bolj aktivno. Pojavila se je že pred časom, vendar se še vedno razvija in izpopolnjuje. Pomeni vrnitev k nekaterim dobrim osnovam – preprostosti, zmernosti, raznolikosti ...
Upošteva radost, vrednosti in koristi različnih telesnih dejavnosti, kar pomeni ukvarjati se z dejavnostmi, ob katerih boste uživali in od njih tudi imeli koristi.

Več na:
http://www.agencija-zz.si/lepota-gibanja/43-lepota-gibanja/115-kaj-je-aktivno-zivljenje.html

Kaj se skriva v hrani

Kaj se skriva v hrani

Sestavine hrane delimo v štiri glavne skupine.
  • Makronutriente potrebujemo v večjih količinah za energijo. Vključujejo: Ogljikove hidrate, maščobe in beljakovine.
  • Mikronutrienti so vitalnega pomena, potrebujemo pa jih v neznatnih količinah. To so vitamini, minerali in dve esencialni maščobni kislini.
  • V tretji skupini so vlakninasti ogljikovi hidrati, ki ne dajejo energije.
  • In v četrto voda.
Več na:
http://www.agencija-zz.si/kuhajmo-zdravo/42-kuhajmo-zdravo/123-kaj-se-skriva-v-hrani.html