Športne poškodbe

Športne poškodbe

Med najpogostejše poškodbe pri športu spadajo zvini, poškodbe mišic, kolena in vneta pokostnica. Pod pojmom športne poškodbe razumemo »poškodbe, ki so nastale pri katerikoli kineziološki aktivnosti, torej poškodbe, nastale pri športu, na športnem terenu«
Pred poškodbami niso varni ne rekreativci in ne profesionalni športniki. Pravilna diagnoza in zdravljenje športnih poškodb prispevata k hitrejšemu okrevanju. Neresen odnos do poškodbe lahko športnika za dlje časa vrže iz ritma in celo povzroči ponovno poškodbo. Izrednega pomena ima tudi pravilno ogrevanje pred vadbo. Tako kot ni priporočljivo še hladen avtomobilski motor gnati na vso moč, moramo tudi 'človeški stroj', torej gibala, hrbtenico pa tudi srce na obremenitve pripraviti postopno.
Zapomnite si, da je preprečevanje poškodb vedno boljše kot zdravljenje! Pravilno ogrevanje in raztezanje pred vadbo ter poslušanje svojega telesa, je najboljša preventiva poškodb.

Odpravljanje bolečin v mišicah in sklepih

Po izkušnjah uporabnikov je smrekovo mazilo zelo učinkovito pri odpravljanju bolečin v mišicah in sklepih saj s svojim delovanjem omili bolečino, hkrati pa zmanjšuje vnetje. Za boljšo učinkovitost nanesemo smrekovo mazilo do večkrat na dan v tankem sloju in ga rahlo vtremo v kožo, za še boljšo učinkovitost namazano mesto povijemo z povojem ali polivinilasto folijo in pustimo učinkovati čez noč.

Teniški komolec

Teniški komolec 

Teniški komolec (epikondilitis lateralis) je boleče vnetje kit na lateralni strani komolca, ki ga povzroči vlek mišic iztegovalk zapestja in prstov. HITREJŠE OKREVANJE? beri naprej ...
Gre za zelo pogost bolečinski sindrom komolca, ki ni povezan le z igranjem tenisa. Pogosto se pojavlja tudi pri ljudeh, ki precej fizično obremenjujejo roko in podlakt, zlasti z izvajanjem ponavljajočih gibov dorzifleksije v zapestju (gib dlani navzgor od podlage). Bolečina se značilno pojavi po zunanji strani komolca, stopnjuje se pri obremenjevanju roke, včasih izžareva po hrbtišču podlakti. 
V vsakem primeru, če se vam poraja občutek, da nekaj ni v redu in da se pojavljajo simptomi teniškega komolca, potem poskrbite za ustrezno diagnozo. Enkrat ko jo začnete opravljati, jo opravljajte neprestano, dokler poškodba ne bo popolnoma izginila.

Znaki in simptomi:

  • Bolečina 1-2 cm pod rokom komolca na zunanji strani.
  • Šibkost v zapestju, ki se pojavi že ob vsakodnevnih opravilih.
  • Bolečina ob pritisku na zunanjo stran komolca, tik pod zunanji epikondil komolca. 
  • Bolečina na zunanji strani komolca ob iztegu zapestja proti uporu.
  • Bolečina na zunanji strani komolca, ko posameznik skuša iztegniti prste proti uporu.

Teniški komolec in hitrejše okrevanje?

Pripravki iz smrekove smole se že vrsto let uporabljajo v tradicionalni ljudski medicini za zdravljenje najrazličnejših poškodb, vnetij in bolečin v mišicah ter sklepih. Številne znanstvene raziskave, ki so bile narejene na Finskem so dokazale da ima smrekovo mazilo številne zdravilne učinke, predvsem deluje protivnetno, antibakterijsko in spodbuja regeneracijo celic.
Smrekovo mazilo s svojimi učinkovinami lajša bolečine v sklepih in izboljšuje njihovo gibljivost. Pri pojavu močne bolečine ali pri sumu da gre za zlom je obisk pri zdravniku nujen.
Teniški komolec? Za hitrejše okrevanje uporabljajte smrekovo mazilo.

Kaj je seboroični dermatitis?


Kaj je seboroični dermatitis?


Pogosta kožna sprememba, ki je ni težavno zdraviti

Gre za rdeče, luskaste, srbeče kožne spremembe na različnih delih telesa. Najpogosteje se pojavi na lasišču, ob straneh nosu, ob obrveh, na vekah, na koži za ušesi in sredi prsnega koša. Lahko pa zajame tudi druge predele, npr. popek in kožne gube pod pazduhami, pod dojkami v dimljah in na zadnjici. To so predeli kjer je največ žlez lojnic.

So prhljaj, diseboreja in seboroični dermatitis eno in isto?

Prhljaj je luščenje lasišča brez pordelosti. O seboreji govorimo, kadar je koža (zlasti na lasišču in obrazu) mastna, vendar ni pordela in se ne lušči. Pri bolnikih s seborejo se lahko pozneje pojavi seboroični dermatitis, pri katerem pa sta prisotna tako pordelost kot luščenje.

Kdo dobi seboroični dermatitis?

Najpogosteje  je v treh starostnih skupinah: pri dojenčkih (imenujemo ga »temenice«), v srednjih letih in pri starejših. Temenice ponavadi brez zdravljenja izginejo do starosti od 8 do 12 mesecev. Morda je izboljšanje posledica postopnega izginjanja hormonov, ki iz materinega telesa pridejo v otrokovo še pred rojstvom. Pri nekaterih dojenčkih se seboroični dermatitis pojavi le pod plenicami, kjer ga lahko zamenjamo za druge oblike pleničnega izpuščaja. Če se seboroični dermatitis pojavi v drugih starostnih obdobjih, pogosto kar pride in tako tudi mine. Seboroični dermatitis je pogost tudi pri osebah z mastno kožo ali lasmi. Pojavi se lahko pri ljudeh z aknami ali luskavico (psoriazo). V njegov nastanek so morda vpleteni glivicam podobni mikroorganizmi.

Ga je mogoče preprečiti?

Seboroičnega dermatitisa ni mogoče niti preprečiti niti ozdraviti, možno pa ga je učinkovito zdraviti.

LEPA IN ZDRAVA KOŽA?

Za lepo in zdravo kožo je še posebej priporočljivo sadje in zelenjava bogata z vitaminom C. Ta namreč vsebuje antioksidante, ki zmanjšujejo število prostih radikalov. Sicer pa je za zdravo in lepo kožo pomembno še, da spijete vsaj dva litra in pol vode na dan. Tako iz telesa odstranjujete strupe in pomagate telesu pri regeneraciji organizma na celični ravni.
Pripravki iz smrekove smole se že vrsto let uporabljajo v tradicionalni ljudski medicini za zdravljenje najrazličnejših kožnih poškodb (ran), vnetij in bolečin v mišicah ter sklepih. Znanstveno je dokazano, da smrekovo mazilo deluje antibakterijsko. Številne znanstvene raziskave, ki so bile narejene na Finskem so dokazale da ima smrekovo mazilo številne zdravilne učinke, predvsem deluje protivnetno, antibakterijsko in spodbuja regeneracijo celic.
O smrekovi smoli in njenih zdravilnih učinkovinah na mišice ter kožnih boleznih je pisal tudi znani Slovenski zeliščar pater Simon Ašič.






Zlom - skrajšajte dobo regeneracije


ZLOM – SKRAJŠAJTE DOBO REGENERACIJE
Za zlom kosti je potrebna velika sila na določenem mestu kosti. Čeprav so kosti izredno čvrste, saj so sestavljene iz mnogo manjših prečnih in vodoravnih prečk, lahko pride do zloma. Človek ima skupaj več kot 200 kosti.
Zlom kosti se po ustrezni medicinski oskrbi navadno celi kar sam. Kljub temu pa celjenje zahteva čas; veliko časa. „Čas celjenja“ bo pomenil za vas obdobje z močno zmanjšano kvaliteto življenja (imobilizacija, bolečine, bergle, voziček, zmanjšana zmožnost dela, itd.)
Doba regeneracije je odvisna od: Starosti bolnika, kosti ki je prizadeta, tip zloma, kot tudi splošno bolnikovo zdravje,vse to vpliva kako hitro se kost zaceli. Če bolnik redno kadi se proces zdravljenja podaljša.

Smrekovo mazilo
Čas celjenja lahko skrajšamo tudi sami!

Zaradi globinskega učinka, veliko poškodovancev prisega na smrekovo mazilo. Z rednim nanašanjem smrekovega mazila na boleče mesto, to je dva do tri krat na dan, v tankem sloju, bodo bolečine popustile hitreje, izboljšala pa se bo tudi gibljivost. Priporočamo, da poškodovan del telesa pred nanosom mazila umijete s toplo vodo, saj je mazilo na čisti koži učinkovitejše. Za boljšo učinkovitost smrekovega mazila namazano mesto povijemo z povojem ali polivinilasto folijo.

Pomembno: Smrekovo mazilo lahko nanašamo šele po ustrezni medicinski oskrbi. Smrekovo mazilo ne nanašamo na odprte rane, ki nastanejo pri hudih zlomih.

Ne pozabite tudi, da za optimalno celjenje kosti je potrebno zagotoviti telesu dovolj kalcija!!!


Šport v nosečnosti

Če pred nosečnostjo niste redno vadile, je morda nosečnost priložnost, da začnete. Seveda pa to ni čas za kakšne naporne treninge ali kakšne nevarne športe. Sprehod v naravi je nadvse priporočljiv, hoja je lahko hitra, vendar naj ne traja več kot 20 minut.
Več na:

Trda koža na petah in podplatih

300.000 Slovencev ima probleme s trdo in roževinasto kožo na stopalih, otiščanci in kurjimi očesi.

Do razpok v peti najpogosteje pride zaradi pretirane izsušenosti kože. Koža na stopalih namreč ne proizvaja maščobe, zato je že sama po sebi nagnjena k izsušitvi. Trda koža je skupek odmrlih in poroženelih celic, ki se nahajajo na povrhnjici. Na petah je ta plast zelo močna, saj gre za najbolj utrjen predel kože, ki je zelo izpostavljen različnim pritiskom telesa. Odmrle celice se najpogosteje nalagajo na peti, pri starejših tudi na palcih na nogah in pod blazinicami drugih h prstov. Zaradi prevelikega nalaganja roževine se radi pojavijo otiščanci. Razpokana stopala so celo primerno gojišče za glivice. Suha koža je namreč dovzetnejša za različne infekcije.

Učinkovito zdravimo trdo kožo z rednim nanašanjem Smrekovega mazila. Priporočamo, da dele telesa pred nanosom mazila umijete s toplo vodo, saj je mazilo na čisti koži učinkovitejše. Za boljšo učinkovitost smrekovega mazila namazano mesto povijemo z povojem ali polivinilasto folijo.

Podplate je treba redno negovati, saj navsezadnje najbolj trpijo čez dan! Več informacij na www.smrekovo-mazilo.com

Uporabite smrekovo mazilo.