Kolesarjenje
Kolesarjenje je idealen rekreativni šport, ker v kratkem času prepotuješ veliko razdaljo. Potovanje je v vseh pogledih zelo zanimivo in pestro.
Kolo po meri kolesarja in denarnice, obvezne so kolesarske hlače. Boleča zadnja plat onemogoče vsakršno kolesarjenje. Kolesarimo lahko v smislu dnevnega rekreativnega treninga (vadbe) ali v obliki kolesarskega potovanja. To si pripravi vsakdo sam za svoj namen.
Začetne smeri naj bodo ravninske in po možnosti manj prometne. Najvišje in najpomembnejše pravilo naj bo obvezno upoštevati cestno prometne predpise. Kolesarjenje naj ne bo tekmovanje. Bodite pozorni na okolje, na pokrajino, ker kolesarite. Veliko lepega in zanimivega lahko vidite, če dobro gledate in opazujete. Vadimo lahko sami ali v skupini. V tem je velika razlika.
Če si sam, nimaš nikakršnih obveznosti, nobenih skrbi, kako boš vozil. Čim je na cesti skupina, se zadeva bistveno spremeni. Skupina je lahko v koloni ali v dveh vrstah, odvisno od števila kolesarjev. Kolesar na čelu vozi določen čas, nakar pride do menjave. Prvi zaostane in se priključi zadnjemu, drugi postane prvi in tako naprej. Vedeti je treba, kam se umakne čelni. Običajno desno, ostali ga prehitijo po levi. Pri večji skupini v dveh vrstah, se čelni umaknejo vsak na svojo stran, levi v levo, desni v desno, ostali vozijo mirno naprej. Zelo pomembno je, da se pri menjavah ne spreminja tempo vožnje. Vse v enakomernem tempu! Vožnja v skupini je zahtevna zadeva in se je moramo naučiti. Vsaj eden mora menjavo obvladovati, da lahko pravilno nauči ta pomemben element še ostale v skupini. Pri tem ne smemo pozabiti na varnost kolesarjev in na nevarnost ki preži na nas na cesti.
Luknja v zračnici! Če nimamo ustreznega pribora s seboj smo pešci. Kar predstavljajte se v tem položaju. Ni zavidljiv! Torej, pribor za krpanje lukenj, montirne ploščice, rezervna zračnica in tlačilka sodijo na torbico na kolesu. Tudi kakšna malenkost iz prve pomoči ni odveč.
V snovanju popotovanja s kolesom se je daljnega leta 1979 rodila slovenska kolesarska transverzala ali 1000 km po Sloveniji.
Popularni so tudi razni maratoni.
Možnosti za kolesarjenje je veliko, le izbrati je treba pravo. Pri tem nikakor ne pozabite, zakaj smo se odločili za rekreativno aktivnost. Okrepiti želimo telo in duha. To pomeni, da moramo kolesariti z odprtimi očmi in ušesi, ne le z nogami. Vpijajmo lepote, ki nam jih ponuja naša čudovita narava, ki jo mi z nepremišljenimi dejanji tako vztrajno uničujemo.
Več na: Agencija za zdravo življenje
Ni komentarjev:
Objavite komentar